Adalet Günlüğü / Turuncu'nun Seyir Defteri

Yazarın Özgeçmişi

23 Ağustos 1986 yılında eğitimci bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Lisans eğitimini İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği bölümünde tamamladı. Öğrenci kulüpleri ile üniversite etkinliklerinde aktif rol aldı.

”Türk Dış Politikası ve AB Entegrasyon Süreci” konulu bir çok organizasyonu koordine etti. Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında gerçekleştirdiği Gençlik Meclisi Başkanlığı sürecinde yerel ve ulusal projelerin koordinatörlüğünü yürüttü.

Aktif siyasete hayatına Cumhuriyet Halk Partisi’nde başlayan Banu Özdemir, sırasıyla CHP Karşıyaka Gençlik Kolu İlçe Başkan Yardımcılığı (2006), İl Gençlik Kolu Yöneticiliği (2007) yaptı. Özdemir, 2008 yılında gerçekleşen CHP İzmir İl Kongresinde İl Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Ardından 22 yaşında İzmir İl Eğitim Sekreterliği’ne seçilerek, Türkiye‘nin en genç il başkan yardımcılarından biri oldu.

Ocak 2015 itibariyle 2. dönem İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 7 Haziran ve 1 Kasım Genel Seçimlerindeki aktif çalışmalarının ardından, aralık 2015 tarihli İl Kongresinde Kurultay Delegeliği’ne seçildi.

İzmir İl Başkan Yardımcılığı görevinde iken, ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Uluslararası Liderlik Programı’na Türkiye’den aday gösterildi, Haziran 2016’da Türkiye’yi temsil etti.

Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu, HAYTAP, UCİM gibi bir çok sivil toplum kuruluşunda kurucu ve gönüllü üyeliği bulunmakta olup, aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir.

İyi derecede İngilizce, orta derece Fransızca ve Almanca bilen Özdemir mesleki olarak 5 yıllık kamu deneyiminin ardından yerel yönetimlere ve sivil toplum kuruluşlarına, AB, Kalkınma Ajansları, Dünya Bankası vb. hibe programlarında proje yazmakta ve proje eğitim seminerleri vermektedir.